Niekieno vaikai

“Niekieno vaikai” – tai projektas, kurio tikslas yra suteikti emocinę paramą vaikams, likusiems be tėvų ar kitų teisėtų atstovų priežiūros ligoninėse.

Poreikis pradėti šią veiklą kilo stebint situacijas vaikų ligoninėse, kuomet net ir visiškai maži vaikai, gydymo ar laikino apgyvendinimo ligoninės stacionare metu lieka be tėvų (globėjų) ar kitų artimų žmonių paramos.

Tokiose situacijose dažniausiai atsiduria vaikai iš globos institucijų, nes šios institucijos neturi tiek žmogiškųjų išteklių, kad galėtų su sergančiu vaiku į ligoninę atsiųsti savo darbuotoją ar savanorį bei vaikai iš krizinių situacijų šeimose (kai vaikai paimami iš nesaugios aplinkos).

Įgyvendinti „Niekieno vaikai“ iniciatyvą pradėjome 2018 m. birželio 1 d. Vilniaus klinikinėje ligoninėje, pradžioje kaip pilotinę veiklą, siekiant įvertinti tokios veiklos poreikį ir tikslingumą. Sėkmingai įgyvendinus pilotinį projektą, nuo 2018 m. lapkričio mėn. emocinį palaikymą vienišiems vaikams teikiame ir Kauno klinikose.

Jūsų auka gali mums padėti sėkmingai tęsti jau pradėtą veiklą – skirkite paramą “Niekieno vaikams”:

Per aukok.lt portalą (spauskite čia)

Arba pavedimu:
Gavėjas: “Žiburio” labdaros ir paramos fondas
Įm. kodas 303263714
Sąskaitos numeris: LT06 4010 0510 0422 6675
Mokėjimo paskirtis: Projektui „Niekieno vaikai“
Bankas: Luminor SWIFT: AGBLLT2X

Surinktos lėšos skiriamos savanorių mokymui ir koordinavimo išlaidoms, kt. Internetiniame puslapyje “Niekieno vaikai” skelbsime projekto finansines ataskaitas, informaciją apie projekto eigą ir rezultatus.

IŠ KUR ATSIRANDA NIEKIENO VAIKAI?

Globos namuose augantys vaikai, kaip ir visi kiti vaikai, kartais suserga ir patenka į ligonines. Globos namai paprastai negali skirti atskiro darbuotojo, kuris vyktų kartu su vaiku į ligoninę, todėl neretai net kūdikiai lieka ligoninėje vieni. Žinoma, ne visiškai vieni – kol vaikas būna ligoninėje, juo rūpinasi ligoninės personalas. Slaugės ir gydytojai pasirūpina vaiko sveikata ir fiziniais poreikiais: aprengia, pamaitina, mažiukams – pakeičia sauskelnes. Tačiau emociniai vaiko poreikiai dėl suprantamų priežasčių paliekami palatos kaimynų geranoriškumui. Gerai, jei mažylis iš globos namų patenka į vieną palatą su kitu vaiku, kurio mamai ar tėčiui užtenka jėgų ir gerumo pasirūpinti ne tik savo sergančiu vaikeliu, bet ir palatos draugu. Bet kas, jei šalia palatoje nėra geranoriškų kaimynų? Mažylis lieka vienas su savo skausmu. Kaip jaučiasi kūdikis, dvejų, penkerių metukų vaikas, paliktas vienas su savo liūdesiu, baime, nežinomybe? Tokiems vaikams niekas neatneša apelsinų, nepalaiko už rankos skausmingų procedūrų metu, nepaskaito knygutės, nepaguodžia, kai skauda ir baisu. Beje, „niekieno vaikai“ į ligonines patenka ne tik iš vaikų globos namų, bet ir iš šeimų – patyrę smurtą ir apleisti.

KAIP TAI VEIKIA?
1. Vaikas, atvežtas iš vaikų globos namų arba iš krizinės situacijos šeimoje, paliekamas ligoninėje vienas.
2. Ligoninės personalas informuoja projekto „Niekieno vaikai“ koordinatorių.
3. Projekto „Niekieno vaikai“ koordinatorius nedelsdamas kreipiasi į apmokytus asmenis ir suranda galinčius kuo skubiau vykti į ligoninę ir būti su vaiku kuo ilgesnį laiko tarpą, keičiantis pamainomis tarp kelių savanorių.

Atrankas praėję ir apmokyti savanoriai būna su vienišais vaikais palatoje ir rūpinasi jais kaip tėvai: žaidžia, ramina, migdo, nešioja, guodžia, išklauso, padrąsina, moko naujų įgūdžių, palydi į procedūras. Savanoriai laiką su vaikais leidžia ne tik darbo metu, bet ir vakarais bei savaitgaliais, esant poreikiui – ir naktį.

Ligoninės darbuotojai apie hospitalizuotą vienišą vaiką praneša koordinatoriui telefonu ir koordinatorius kuo skubiau formuoja savanorių komandą. Konkretus budėjimo grafikas sudaromas pagal poreikį, atsižvelgiant į vaiko interesus. Visais atvejais siekiama, kad būtų kuo mažesnė savanorių kaita prie vieno vaiko tam, kad būtų užmezgamas ir išlaikomas emocinis kontaktas. Savanoriai budi pamainomis keisdami vienas kitą. Tipinė vieno budėjimo trukmė – 5 valandos.

Pusės metų darbo patirtis ir savanorių bei ligoninės darbuotojų apklausų rezultatai rodo teigiamą poveikį vaikams. Nors suprantame, kad savaitė ar dvi mūsų priežiūroje vaikų gyvenimo didžiąja dalimi nepakeis, tačiau šios veiklos naudą tikrai matome ir jaučiame – ir ligoninės personalo darbuotojai, ir mūsų savanoriai nurodo didelį teigiamą poveikį vaikams: palatoje, kur būna vieniši vaikai, dabar yra ramu, vaikai yra aprūpinti reikiama priežiūra, jų emociniai poreikiai yra patenkinami, sumažėja elgesio problemų, pagerėja vaikų miego kokybė. Kūdikiai savanorių priežiūroje gauna daugiau fizinio kontakto, o tai gerina jų fizinę ir psichinę raidą. Vyresni vaikai gauna užimtumą ir nusiraminimą: žaidžiant, bendraujant su mūsų savanoriais, pastebime, kad vaikai tampa gerokai ramesni, linksmesni, jie turi galimybių įgyti naujų žinių ir įgūdžių, patirti pozityvų santykį.

TIKSLINĖS GRUPĖS

  1. Ikimokyklinio amžiaus sergantys vaikai iš globos namų.
  2. Iš krizinės situacijos šeimoje laikinai paimti ikimokyklinio amžiaus vaikai, kurie pagal dabar galiojančią tvarką yra vežami į ligoninę, kol randamas sprendimas jų globai.

KAIP GALITE PADĖTI

Paremti projektą galite tiesiogiai per aukok.lt portalą arba pervesdami paramą tiesiogiai į banko sąskaitą.

Duomenys pavedimui:
Gavėjas: “Žiburio” labdaros ir paramos fondas
Įm. kodas 303263714
Sąskaitos numeris: LT06 4010 0510 0422 6675
Mokėjimo paskirtis: Projektui „Niekieno vaikai“
Bankas: Luminor SWIFT: AGBLLT2X

Būtume dėkingi, jei paramą galėtumėte skirti reguliariai kas mėnesį – tokiu būdu užtikrintume veiklos tęstinumą.

PADOVANOKIME SERGANTIEMS VIENIŠIEMS VAIKAMS ŠILUMOS IR MEILĖS

Jei turite klausimų, pasiūlymų, susiekite su projekto komanda:

Indrė Vileitė, tel. +370 681 57 106, el. p. indre [at] ziburio-fondas [dot] lt
Ieva Šuipė, tel. +370 618 60 796, el. p. ieva [at] ziburio-fondas [dot] lt

Niekieno vaikai Facebook tinkle

Nuotraukų autorė: Raimonda Vyšnia (nuotraukos paimtos iš žinių portalo 15min.lt nuotraukų autorei leidus)

 

 

 

 

 

 

One thought on “Niekieno vaikai

Comments are closed.